A hírek mindig frissen és pontosan jók!

Tájékozottnak lenni manapság már nem luxus, bárki bekapcsolhatja a televízióban valamelyik hírcsatornát, meghallgathatja a rádióban a híreket, megnyithat a telefonján vagy a számítógépén egy hírportált. Ezekből a forrásokból pedig csak úgy dőlnek az információk. Csakhogy! Honnan tudhatod, hogy a megfelelő helyről szerzed meg a megfelelő értesülést? Mi van akkor, ha tárgyilagos híradást keresnél, de csak fröcsögő véleményeket találsz mindenhol? Hogyan szűrheted ki, hogy melyik hírnek van is tényleges hírértéke, és melyik az, amelyik csak moslékként össze van keverve félinformációkkal, véleményekkel? Na, ez az igazán nehéz. Főleg a mai világban, ahol már mindenki nem csak, hogy jogának, de egyenesen kötelességének érzi minden kis agymenését megosztani az internettel, és így gyakran még a szakmailag felkészült hírportálok is megzavarodnak. Adhatunk egyáltalán valakinek a szavára? Vagy kénytelenek vagyunk megbarátkozni a teljes bizalomvesztéssel és információs izolációval?

Kezdjük az elején: mit tekintünk hírnek? A legegyszerűbben megfogalmazva talán úgy lehetne összefoglalni, hogy hír minden olyan értesülés, ami új ismeretekhez juttat a közelmúlt eseményeit illetően. Igaz, hogy ez már csak a mai, modern korunkban van így, hiszen régen, az elektromos távközlés előtt akár egy év is eltelhetett, mire egy-egy történés híre eljutott nagyobb távolságokra. A távíró volt az, ami véget vetett a hírek lassú terjedésének, hiszen a hálózatnak köszönhetően nagyon gyorsan sebességet váltott a hírközlés. Már nem kellett napokat, heteket várni egy-egy újdonság megismerésére, hanem sokkal gyorsabban hozzáférhetővé vált bármi, ami érdemes volt a továbbításra. Aztán jöttek az olyan eszközök, mint a rádió, a televízió, és végül az internet, amikkel valóban összezsugorodott a világ. Ma már, ha valahol kitör egy fegyveres konfliktus vagy beüt egy természeti katasztrófa, percekkel később minden országban tudnak róla. Döbbenetes, nem igaz?

Na de visszatérve az eredeti felvetésre: honnan tudhatjuk, hogy a hír, amit hallunk, olvasunk, megbízható? Nos, ezt voltaképpen senki sem mondhatja meg biztosan. Jócskán számít, hogy milyen az egyéni megítélésünk az adott forrással szemben, adunk-e a szavára. Ha tudjuk, hogy korábban már sokszor állítottak valótlanságot, illetve olyan színezettel közöltek híreket, hogy azzal manipuláljanak, akkor érthető, ha nem sok hitelt adunk annak a médiumnak. Ha viszont egy ilyen oldal, csatorna vagy adó mindig tárgyilagos, mellőzi a felesleges véleményosztást, keserű szájízt, vádaskodást, akkor sokkal valószínűbb, hogy hiteles az információ, és ténylegesen a valóságot tükrözi. Persze vannak, akik kifejezetten a véleményvezéreket, egy adott nézőponthoz igazított híreket keresi, mert azok szolgálják ki az ő igényeit, de máris visszalyukadtunk az egyéni megítéléshez. Hogy az összeesküvéselméletek híveit már ne is említsük…

Hírek és híradás nélkül talán nem tartana ott ma az emberiség, ahol. A nagy felfedezések és az utána következő hódítások is annak köszönhetőek, hogy eljutott az új területek híre máshová is. Rendben, ez nagyon sokszor követelt rengeteg emberéletet is. De életmentő is lehetett, ha a hódítókról a hátországba eljutottak a futárok a betörő sereg hírével. Szóval jogodban áll teljes egészében elzárkózni a világ történései elől, csak éppen nem érdemes. Lehet, hogy éppen olyasmi történik, ami Téged is érinteni fog, és így van időd rá felkészülni, nem teljesen váratlanul ér majd a változás. Nem csak a benzinkúton döbbensz majd rá, hogy hoppá, megint drágult az üzemanyag 15 forinttal, és nem a bolt zárt ajtaját fogod döngetni, ha figyeltél az új korlátozásokra, ünnepekre. A hírek hasznosak, mert felkészültté és tájékozottá tesznek, ami szinte elengedhetetlen, ha tényleg a mai világban szeretnél élni.